+48 690 599 801

sklep@formma.pl

Rola psychiki w sportach walki

„Czasami najlepszy sposób, aby zadać cios, to… cofnąć się”

„Prawo pięści”, zwane również prawem silniejszego znane jest od początku istnienia świata. Już nasi przodkowie współzawodniczyli ze sobą .Trudne i nieludzkie warunki środowiskowe zmuszały ich niejednokrotnie do przelewania krwi w walce o terytorium czy pożywienie . Tylko najwytrwalsze i bezwzględne jednostki były w stanie przeżyć w ekstremalnie ciężkich sytuacjach.

Pomimo upływu czasu i rozwoju cywilizacji, dzisiejszym świecie ,wciąż pełno jest aktów przemocy, popartych niekontrolowaną agresją. Człowiek nieustannie poszukuje sposobu do utrzymania władzy. Wydawać by się mogło iż tej miejskiej dżungli nie ma honorowych pojedynków, a rządy panującego, często są powiązane z wyzbyciem się zasad moralnych. Czy jednak w każdej sytuacji sprawdzi się pogląd greckiego filozofa Trazymacha, który twierdził , że :” "sprawiedliwość jest po stronie silniejszego"? Być może – jeśli weźmiemy pod uwagę siłę ludzkiej psychiki.

W latach 60. panowała fascynacja techniką. Uważano bowiem, że ten, kto lepiej ją opanuje w danej dyscyplinie sportu, będzie miał przewagę nad rywalami. Okazało się jednak iż nawet perfekcyjnie przyswojona technika nie zawsze gwarantuje zwycięstwo. Dlatego też w latach 70 skupiono się na pracy nad fizjologią i wydolnością organizmu. Jednak i tym razem doświadczenie pokazało, że sprawność fizyczna, kondycja i wytrzymałość nie są przepisem na sukces. Dopiero w latach 80 zwrócono się ku psychologii.

Nie ulega wątpliwości, że aby triumfować , trzeba ćwiczyć wiele lat. Wszystkie cechy motoryczne takie jak szybkość, siła i moc są niezwykle istotne, a jeszcze ważniejsze jest umiejętne wykorzystanie ich w praktyce . Cóż bowiem z tego, że potrafimy z całą mocą uderzać w worek, kiedy nie potrafimy tego wykorzystać podczas walki. Psycholog uniwersytetu stanowego w Michigan potwierdza : „Owszem, doszliśmy do wniosku ,że trening jest ważny i w zasadzie niezbędny by uczynić z nas mistrzów, jednak nie jest aż tak ważny jak mogło by nam się wydawać, przynajmniej w porównaniu do naturalnych talentów”.

Tymczasem historia i doświadczenie pokazują iż fundamentalnym ogniwem zwycięstwa jest psychika. Potrafi ona bowiem rozłożyć najsilniejszego i najsprawniejszego przeciwnika. Potworny stres może wyczerpać zawodnika, zanim jeszcze rozpocznie on walkę, gdyż wzrastające napięcie paraliżuje jego ruchy. Słabszy technicznie konkurent okazuje się wówczas silniejszy .Potwierdzają to słowa polskiego pięściarza,Dariusza Michalczewskiego:

”Zdecydowanie stres, to przez niego w sumie skończyłem karierę .Ciążyła na mnie ogromna presja.”

Dr Jan Blecharz , psycholog sportu kładzie nacisk na trening mentalny. Podkreśla iż psychika ma ogromne znaczenie w osiągnięciach sportowych i jest przekonany ,że można ją trenować ją równie mocno jak ciało. Należy wówczas zgłębić umiejętności wczuwania się w to, co dzieje się w naszym organizmie oraz angażowania w dany ruch tylko tych mięśni które są niezbędne. Zawodnik musi posiąść sprawność kontroli własnych stanów emocjonalnych, opanowania się, powinien zdobyć zdolność koncentracji i mieć rozbudowaną pewność siebie oraz zaufanie do własnych możliwości. "Jest rzeczą bardzo ważną, aby zdemoralizować przeciwnika w trakcie walki na ringu i odebrać mu wiarę we własne siły." Dobitnie w słowa ubrał to Tomasz Adamek , mówiąc iż :” W ringu 70, 80 procent to głowa. Jeśli nie masz głowy to nie masz jaj.” Z tego samego założenia wychodzi prof. Hanschen ,który z kolei przewrotnie radził :” odetnij sobie głowę „ czyli zrób absolutnie wszystko, aby nie przeszkadzała ona Twojemu doskonale wytrenowanemu ciału. Myśli potrafią być bowiem często destrukcyjne i rozpraszają naszą uwagę. Jeanne LeDoux, żona byłego pretendenta do tytułu mistrza świata wagi ciężkiej , na pytanie :” Jak mąż radzi przygotowuje się psychicznie do walk mistrzowskich „, odpowiedziała :” Wynosi śmieci”.

Obecnie coraz więcej sportowców decyduje się na współpracę z psychologami sportowymi, zdając sobie sprawę ze skuteczności i niezawodności treningu umysłowego. Wielu z nich podkreśla, że w decydujących chwilach rywalizacji , to właśnie psychika odgrywa kluczową rolę. Kształtowanie jej powinno być więc jednym z głównych elementów przygotowania zawodnika do wyjścia na ring. Niczym rozgrzewka , bez której żaden trening nie mógłby się odbyć, gdyż skutkowałoby to natychmiastową kontuzją . Równie mocno należałoby skoncentrować się więc na „rozgrzaniu” głowy , gdyż nawet najnowszej generacji kask bokserski nie ochroni jej przed destrukcyjnymi myślami.

Góra